SNEAKER SEEKER

16 December 2015

IMG_4627

EN – After my feature in OOTD magazine page quite a few people asked what shoes I was wearing in this outfit. 

So, these were – Mango sneakers, that are actually categorised as for “fitness and running”,  but works perfectly as my outdoor foot choice on weekends or any day when I have to spend a lot of my time on my feet. To be honest, I really appreciate this sneaker trend right now, because finally we (girls) don’t have to choose between comfort and style. Sneakers are as chic as never before and the options for colours and textures are countless. Almost every high-end and fast fashion brand are introducing their own idea of the perfect stylish sneaker. We just have to pick the best ones!

I’ve made a selection of my favourites here. They all are similar to the ones I was wearing – navy blue, with black and white details. As always, I have gathered items that are similar in style, but differ in price range, so that everyone can find the most suitable option.

LV – Pēc manas bildes publicēšans OOTD magazine lapā es saņēmu vairākus komplimentus un pastiprinātu interesi par manu apavu izvēli
Bildēs man kājās ir šīs Mango kedas, kas kvalificējas kā “sporta un aktīvās atpūtas apavi”  bet priekš manis lielisko izglābj dienās, kad daudz laika jāpavada uz kājām. Jāatzīst, ka es ļoti novērtēju šī brīža kedu trendu, jo beidzot mums, meitenēm, nav jāizvēlas starp komfortu un stilu. Kedas un sporta apavi šobrīd ir tik šiki un eleganti kā nekad, turklāt, krāsu un materiālu kombinācijas ir tik daudz, ka grūti izvēlēties sev tīkamāko. Gandrīz visi ikdienas un augstās modes zīmoli nāk klajā ar savu ideālo kedu variantu, mums atliek tikai izvēlēties!
Šeit esmu atlasījusi pāris savus mīļākos variantus, kas krāsu un materiālu ziņā ir līdzīgas manām Mango kedām. Kā vienmēr, izvēlos preces no dažādiem brendiem un aptveru plašu cenu diapozonu, lai ikviens var atrast sev piemērotu variantu! :)
1. // 2. // 3. // 4. // 5. // 6. // 7. // 8.
kedas_zilas

Hope you found this helpful!

Agnese xx

More about TheBlogness