IT’S PERSONAL

3 March 2016

white shirt

English – I remember starting this year with a feeling that I want to do some changes in my personal style. Not so much to change, but to evolve my style and become more aware of what I like and what I feel comfortable with.

I very much agree with someone who said “you should never follow any fashion rules with no reason, but find your own style and work on polishing that“. Ok, that’s me, haha. But I am actually working on that and I am also trying hard not to buy more than I need. Sometimes your own closet will give a lot of interesting options, you just have to be creative and find new ways to put together outfits. It will save your money and time and keep away from the shopping mall distractions. For example, in this look I wore nothing that I’ve recently bought. Everything has been with me for a year or more – my favourite ripped jeans and white shirt from Zara, Lagerfeld khaki bag and super affordable grey knitted vest from Shein. The last one I wore before in a casual Sunday outfit,but it looks great with jeans and wedges too.

When was the last time you explored your own closet? And are you aware of your own personal style? Comment below!


Latvian – Es atceros, ka šo gadu iesāku veltot pārdomas savam personīgajam stilam un jūtot vēlmi ieviest izmaiņas tajā. Precīzāk būtu teikt, ka vēlējos nevis izmainīt savu stilu, bet uzlabot to un atrast tādu ģērbšanās manieri, kas liek man pašai justies viegli un labi.

Es piekrītu kādam, kurš teica, ka “nevajadzētu akli sekot modes likumiem, bet gan atrast savu stilu un strādāt pie tā pilnveidošanas“.. nu labi, to teicu es..haha (:  Bet es patiešām cenšos izkopt savu stilu un atrast savu “es”. Esmu nonākusi pie secinājuma, ka viena no lietām, kā to panākt ir mazāk iepirkties, bet vairāk izmantot savu aktuālo garderobi. Tātad vairāk izvērtēt lietu kvalitāti un nepieciešamību, nevis tērēt laiku jaunu mantu meklēšanai. Dažreiz mūsu pašu skapju izpētīšana var būt daudz labāks iedvesmas avots nekā došanās uz lielveikalu. Mēs varam eksperimentēt ar lietam, kas mums ir un tādā veidā ietaupīt gan laiku, gan naudu. Piemēram šeit man mugurā nav neviena nesen nopirkta lieta. Mīļākie boyfriend džinsi un balts krekls no Zaras, Lagerfeld soma un adīta jaka no  Shein. Pēdējo es vilku arī šeit!

marts_22 (1)IMG_7478white shirt

SHOP SIMILAR LOOK :

14512952285458518536164063406_6_1_1Screen Shot 2016-03-03 at 13.00.3700072470-0355879154-04NMX2SJJ_mu AUDAVIVIMG_5192-2_1024x1024-2Screen Shot 2016-03-03 at 12.58.29

P.S. Dont forget to use the exclusive code AGNESE10 if you buy anything in AUDAVIV jewellery boutique. It guarantees a 10% off everything!!

 

Agnese xx

Share If you like and never miss a post – follow me on Bloglovin –

Bloglovin

 

More about TheBlogness

Related Posts