EMERALD GREEN PARKA

17 January 2016

IMG_6453


parka -
noun
1. - a fur coat, shirt like and hooded, for wear in the arctic and other 
regions of extreme cold

Good morning on this lovely Sunday morning! How was your week?

EN – Finally, Barcelona is experiencing some January – appropriate weather. Yesterday was the coldest day since we moved here in October and it sure asks for a good, thick layered outfit. Ok, it may not be extreme coldness and neither this is an arctic region, but a good parka jacket wont do no harm.

I saw this emerald green parka in the shop window while rushing to my Spanish course and I had to try it on my way back. Turned out, it was faithfully waiting for me – the last one available, my size, great emerald green colour and success to its all – 70% off. January SALE in general is huge in Spain. It is easy to find really good deals and buy your long admired targets with huge discounts. And as it turned out for me, unplanned purchases can become real saviors indeed.

This parka has the most comfortable hood I’ve ever worn and it will so come in handy next week, when we are taking a little skiing getaway to Andorra. Stay tuned to see some skiing pictures and more from our Andorra adventure!

Here are useful links if you want to shop for similar parka jacket like mine :

Nordstorm – ASOS – Mango – TopShop


LV – Beidzot Barselona piedzīvo janvārim atbilstošus laikapstākļus. Vakardiena bija aukstākā diena kopš oktobra, un nu ir pienācis laiks kārtīgai ziemas jakai. Parka, pēc deficinīcijas – ziemas jaka ar kapuci, kas ir piemērota arktiskiem laikapstākļiem un reģioniem. Labi, varbūt par arktiskiem laikapstākļiem šos nevar dēvēt, bet saules lutinātiem ļaudīm, drēgnais vējš var kļūt grūti panesams.

Janvāra atlaides Spānijā ir patiešam iespaidīgas. Tas ir īstais laiks, lai iegādātos ilgi kārotos apģērbus par daudz izdevīgākām cenām. Manā gadījumā, šis ir labs laiks, lai nejauši uzskrietu virsū lietām, kas izrādās ir tieši tas, kas man bija vajadzīgs. Nav noslēpums, ka spontāni pirkumi nereti mēdz materializēties kā nekam nederīgas kurpes un velti izšķiests laiks. Bet ne šoreiz. Mans neplānotais pirkums – tumši zaļā parkas jaka ar ļoti lielu un pūkainu kapuci, gadījās tieši īstajā laikā un īstajā vietā. Un piedevām  vēl  70% atlaide un īstais izmērs! Laime pilnīga un siltas ausis garantētas.

Neaizmirsti aplūkot manu blogu nākamnedēļ, kad dalīšos ar mūsu slēpošanas piedzīvojumiem no Andoras!:)

Nobeigumā, pāris ideju siltām un pūkainām parkas jakām, kas noteikti atvieglos brīvdienu pastaigas Latvijas arktiskajos apstākļos –

Nordstorm – ASOS – Mango – TopShop

IMG_6456

IMG_6458 (1) emerald green parka

IMG_6424/emerlad green parka

IMG_6440/emerald green parka

See you soon. Keep warm!

Agnese xx

More about TheBlogness

Related Posts