INNER BEAUTY. WHERE DOES IT COME FROM?

20 February 2016

IMG_5982

What makes YOUR beauty shine?

English – “Beauty comes within..” We have heard this a thousand times. But do we respect this dictum in our daily lives and if yes, then why do we spend excessive amount of time and worries to achieve some fictional “goals” regarding our appearance?

I don’t really care if someone thinks I’m pretty or not. That word itself has no deeper meaning for me. I am a strong believer in “inner beauty” and everything that comes with it. Our looks is just one tiny part of the amusing, colorful, exciting inner world that make each of us unique, and that is what matters. More importantly, appearance is a temporary feature and is often misleading and over-valued.

For me, the most important thing is to feel balanced and happy in my own skin. Being in nature and moments like this make me happy and thankful for the amazing world we live in. No make-up or fancy clothes will overcome the feeling of inner calm and satisfaction with what I do and make of my own life. When I am happy inside, then I feel that little beauty sparkle or whatever it is, that makes your eyes glow. And maybe, but not mainly, it makes me beautiful.

What lights that sparkle in you and do YOU believe in the power of inner beauty?  Comment below, I’m really looking forward to hear you out.


Latvian – “Skaistums nāk no iekšienies”… To mēs esam dzirdējuši tūksošiem reižu, bet vai tiešām dzīvojam ar šo pārliecību dienu no dienas? Pasaulē, kas pilna ārišķību un sociālu spiedienu, mēs pavadām pārmērīgi daudz laika runājot, salīdzinot un uztraucoties par savu ārējo veidolu.

Man peronīgi nav svarīgi vai kāds mani uzskata par skaistu vai nē. Šim vārdām, pašam par sevi, nav dziļākas jēgas un nozīmes..bet, kas tad ir svarīgi un kā justies labi katru dienu? Es ticu iekšējā skaistuma būtībai un uzskatu, ka ārējais izskats ir tikai maza daļiņa no skaistās, daudzveidīgās un interesantās pasaules, kas veido mūsu katra unikālo dabu. Vēl jo vairāk, izskats ir gaistošs, mainīgs un visbiežāk maldinošs, un tā pat kā materiālas lietas, tas dod īslaicīgu apmierinājumu. Tikai harmonijā ar skaistu iekšējo pasauli mūsu āriene spēs uzmirdzēt.

Priekš manis, vissvarīgākā lieta ir justies apmierinātai ar sevi un to, kā es veidoju pati savu dzīvi. Šādi mirkļi un laiks, ko pavadu baudot dzīvi liek man patiešam novērtēt skaisto pasauli, kurā mēs dzīvojam. Ja es jūtos labi un komfortabli savā ādā, neviens apģērbs vai kosmētikas kārta nespēs to izmainīt. Iekšēja laime un mīlestība pet sevi spēj darīt brīnumus arī mūsu izskatā. Tā iededz to mazo uguntiņu, kas liek mūsu acīm spīdēt un justies skaisti.

Kas liek TEV justies skaistai un, kas ir tie noslēpumi, kas liek tavām acīm mirdzēt? Dales ar savām domām un viedokli, es būšu priecīga tevi uzklausīt :)

innerbeauty (1)IMG_5965 (3)IMG_6073 (1)innerbeauty2IMG_6075

Agnese xx

More about TheBlogness

Related Posts

 • writingmonique

  Gorgeously written! Being happy in your own skin: that’s where everything starts! You look beautiful on the photos, love the dress!
  WritingMonique

 • First of all, you look stunning. Secondly, I think this is such a great topic. Inner beauty is the most important kind of beauty, if you’re not comfortable in your own skin, you can never truly feel happy and beautiful, no matter how much makeup you wear!
  xo
  Siffat
  http://icingandglitter.com

  • I am so happy you enjoyed this! Thank you!

 • Nice post! And I love your outfit!
  xx
  Mademoiselle Coconath
  http://mllecoconath.com

 • Great post. And for the record, I think you are gorgeous! <3

 • Of course!
  I think inner beauty is very important especially for your own happiness! :)
  Great post dear!
  Love your outfit!!

  Lilu’s Voyage
  http://lilusvoyage.blogspot.com

 • This is wonderful – I love how you’ve addressed this idea of inner beauty. I really believe that if you’re a beautiful person on the inside, it reflects on the outside – it gets you that glow that no foundation will ever get you!

  You are beautiful!

  x
  Shloka
  thesilksneaker.com

  • Thank You so much! I agree, true and natural beauty always reflects :)

 • Beauty has to do a lot with actitude ; )
  I enjoyed this post, amazing dress : )
  LaMelenaDeLeón

 • I totally agree that’s more important to have a balance and to be comfortable in your own skin. Nothing like confidence that makes one beautiful.

  http://asianfashionistas.com/