ARINSAL : BEST SKIING DESTINATION IN ANDORRA

26 January 2016

IMG_6536

English – We are back in Barcelona. Returning from Arinsal, Andorra came bit like a shock to me. It is so hard to adapt to big city buzz and noise after days spent in fresh air and white mountain paradise. It’s no wonder andorrans have one of the highest life expectancy on planet. Luckily, Andorra is just a 3 hour car ride from Barcelona, and the view along the way is magnificent.

Andorra is the sixth-smallest nation in Europe and it’s capital – Andorra La Vella is the highest capital city in the world – at an elevation at 1000 m above sea level. As a tax-free region it attracts a big number of tourists, not only skiers. It makes sense that tourism is the mainstay of this small country’s successful economy. It took only few hours spent in the centre of Andorra La Velle to get the impression…prices are really good, that is true, but the shopping streets are quite crowded. Thankfully, we had booked an apartment in Arinsal, 15 minutes from La Vella. And spend the next 5 days enjoying one of the best ski resorts in Andorra.

Things I loved in Arinsal, Andorra.

 1. Ski resort of Arinsal provides skiers with slopes suitable for different expertise. Beginners will feel safe and enjoy the long, flat runs, but there are more options for intermediates and experts.
 2. Everything is easily accesable. Ski rental, shops, bars & hotels are all a walking distance from each other.
 3. Super quality service. Stuff is helpful and kind everywhere you turn.
 4. Wide choice of cool bars and cafes are just next to the chair lift. And the after-ski life in Arinsal is ON, non-stop. It starts immediately after last lifts are closed and I guess it never ends. Bars are buzzy, fun and appropiate for all ages.
 5. Mexican food lovers will apprecaite this Ciscos bar.  We ordered nachos and quesadillas and they were divine. It’s a lively bar on the 1st floor and restaurant on the 2nd, so don’t get confused when you see people dancing on tables when you enter. 
 6. For a little rest, lunch and warm up choose this place. Paincocotte Andorra is not a regular ski cafe. Interior and decor is very chic, it feels like chilling in your own super lux ski cottage. Not to mention the food and the view. 
 7. Arinsal is not packed with tourists, but in the same time it’s a lively and fun place. 
 8. If your job and other circumstances allow plan your trip to Arinsal on weekdays. It will be the best time to enjoy the calm and relaxing winter fairyland.

Latvian –  Esam atpakaļ Barselonā. Atgriešanās no Andoras bija kā mazs trieciens manai nervu sistēmai. Pāris dienas pavadītas mierā, svaigā gaisā un baltā sniega ieskautos kalnos bija īsta idille un pierast pie trokšņainās pilsētas dzīves nav viegli. Nav brīnums, ka Andorras iedzīvotāju dzīves ilgums ir viens no ilgākajiem pasaulē. Labā ziņa ir tā, ka Andorra ir tikai trīs stundu braucienā no Barselonas, turklāt skats, kas paveras uz Pireneju kalniem, mazajiem ciematiņiem un tirkīzzila ūdens krātuvēm ir neaprakstāmi skaists.

Andora ir sestā mazākā valsts Eiropā un tās galvaslpilsēta, Andora La Velja atrodas 1000m virs jūras līmeņa. Kā beznodokļu zona, tā piesaista ļoti daudz tūristus, ne tikai slēpotājus. Loģiski, ka tūrisma industrija ir Andoras galvenais ienākumu avots un ekonomikas balsts. To ļoti labi var izjust pavadot pat pāris stundas Andoras centrā..iepirkšanās ielas ir pilnas, bet cenas kosmētikai, elektronikas precēm un džinam ir patiešām labas. Andorā ir saglabājies mazliet kalnu ciematiņa romantikas, vēsturiskas celtnes un baznīcas, tomēr modernas ēkas un veikali gūst virsroku. Pabraucot 15 minūtes tālāk no La Veljas, nonākam mūsu galamērķī – vienā no Andoras slēpošanas kūrortiem, Arinsalā. Nākamās piecas dienas pavadījām slēpojot Arinsalā, un esmu ļoti laimīga, ka izvēlējāmies tieši šo ciematiņu. Lasi tālāk, lai uzzinātu kāpēc.

Lietas, kas man patika Arinsalā, Andorā.

 1. Slēpošanas trases ir piemērotas dažādas sagatavotības slēpotājiem. Iesācējiem patiks lēzenās un platās zilās trases, bet ir pietiekoši daudz stāvāku un garāku nobraucienu, kas būs interesanti slēpotājiem ar lielāku pieredzi.
 2. Viss ir vienkārši un ērti pieejams. Slēpju noma, veikals, bāri un viesnīcas ir pastaigas attālumā viens no otra. 
 3. Visur, kur devāmies mūs iepriecināja ļoti labs serviss un izpalīdzīgs, draudzīgs personāls.
 4. Bāru un restorānu izvēle ir patiešām plaša un naktsdzīve ir aktīva. Dzīves svinēšana sākas uzreiz pēc slēpošanas un nebeidzas nekad. Bāri ir jautri, pilni un piemēroti visām vecuma grupām.
 5. Meksikāņu virtuves cienītāji novērtēs šo Cisco’s bāru.  Mēs pasūtījām načosus un quesadiljas un bijām sajūsmā par ēdiena kvalitāti. Cisco’s ir bārs pirmajā stāvā un restorāns otrajā, tādēļ neesiet pārsteigti, ja atverot ieejas durvis nokļūstat ballītes epicentrā. 
 6. Lai iestiprinātos, atpūstos un sasildītos izvēlies šo vietu. Paincocotte Andorra pārsteidz ar savu interjeru. Reti, kad nākas redzēt tik šiku un skaisti dekorētu kalnu kafejnīcu. Nemaz nerunājot par pasakaino skatu un gardo ēdienu. Vieta, kur atgriezties. 
 7. Arinsala nav pārpildīta ar tūristiem, bet tajā pašā laikā tā ir dzīvīga un interesanta vieta.
 8. Ja apstākļi atļauj, ieplānojiet ceļojumu darbadienās. Tas būs vislabākais laiks, lai izbaudītu kluso un mierpilno pasaku ciematiņa atmosfēru.
Skiing getaway in Arinsal, Andorra.
Breathing it all in..
IMG_5410
Magical.
Skiing getaway in Arinsal, Andorra.
Classic ski food.
IMG_5408
Chilling and warming up in Paincocotte Andorra cafe. Sky is naturally that blue. No filters needed.
IMG_5205
Paincocotte Andorra – ski cottage interior goals.
View from our balcony. Natural mountain water stream running just below our windows.
View from our balcony. Natural mountain water stream running just below our windows.
Skiing getaway in Arinsal, Andorra.
January 21 and I’m cheering to my name.
IMG_5274
Photo quality is so bad, because food was too good to care.
IMG_5265
That’s Cisco’s. Bar/restaurant you must visit when in Arinsal.
IMG_5251
Photo taken from the chair lift. I wonder where my fear of heights disappear in these moments.
IMG_5404
One of few pictures from Andorra La Vella. Mountains and white landscapes win everything on this trip.

 

I hope you enjoyed my favourite Arinsal moments and my travelling tips will be useful to you!

See you very soon. Agnese xx

Never miss a post – follow me on Bloglovin –

Bloglovin

More about TheBlogness

Related Posts

 • DMD

  Your holidays in Arinsal look amazing! We usually go in Switzerland or Austria to ski, but let’s admit Andorra looks incredible!
  Thank you for sharing this with us!
  http://dmdmagazine.com/

  • It really was amazing! I usually go to France & Italy, this was actually my first experience in Andorra. I would recommend Andorra for your next holiday :)

 • Maggie

  Gorgeous photos! Thanks for this list :)

  http://www.maggiealamode.com